中文版 web

Teaching Achievements


The National Teaching Achievements Award, the highest award for teaching in China, is granted every four years. From 1989 to 2009, the awards were mainly presented for teaching achievements in higher education. From 2012, the award has been expanded to include the whole education system such as basic education (including early children’s education and special education), professional education (including higher professional education), and higher education (including higher education for adults).

 

The 7th National Teaching Achievements Award (2014)


1. Developing an international chemical engineering professional certification system, raising international competitiveness of higher education in chemical engineering 

 

Prize: Frist

Institutes: Tianjin University, East China University Of Science and Technology, Dalian University of Technology, Tsinghua University, Beijing University of Chemical Technology, Nanjing University of Technology, China Education Association of Chemical Industry  

Accomplishers Awardees or Recipients Prize
Wang Jingkang, Zhang Fengbao, Wang Baoguo, Yue Qinghua, Zhang Shuwei, Guo Baohua, Li Jianwei, Guan Guofeng, Tang Xuhua, Zhang Jinli, Xia Shuqian 

 

2. Combining diversified educational resources, training energy and power engineering specialty to be international innovative talents with high quality 

 

Prize: Second

Institute: Tianjin University  

Accomplishers Awardees or Recipients Prize
Xie Hui, Gao Wenzhi, Su Wanhua, Shu Gequn, Wang Jiansheng, Tan Congmin, Bi Fengrong, Zhao Jun, Li Xianguo, Wang Xun, Cao Shuqian, Che Jianming 

 

3. Establishment and implementation of teaching based quality control and supervision mechanisms on the interaction between the municipal government and universities  

 

Prize: Second

Institutes: Tianjin University, Tianjin Normal University, Tianjin University of Technology, Tianjin Conservatory of Music, Tianjin Municipal Education Commission  

Accomplishers Awardees or Recipients Prize

Zhang Fengbao, Wang Shirong, Zhang Weiguo, Liang Fucheng, Zheng Qingchun, Chen Wengui, Cao Yuzhen, Mu Shufa, Yang Qiubo, Wang Hai, Zong Ying, Zhao Wei

 

4. Establishing students cultivating system, developing training program to identify potential talents  

 

Prize: Second

Institute: Tianjin University   

Accomplishers Awardees or Recipients Prize

Yu Jianxing, Li Zhenyu, Jin Nan, Sun Keli, Shan Xiaolin, Zhao Wei, Yang Guang, Li Qingwei, Ji Ying, Yu Qian, Wang Yue, Wang Shibin, Xu Bin, Yu Hong, Liu Fenglin, Yang Manlu, Shi Ziqing, Xu Jing
 

5. Research and practice on the training program for resource-based industry and environmental engineering specialty   

 

Prize: Second

Institutes: Kunming University of Science and Technology, Central South University, Tianjin University   

Accomplishers Awardees or Recipients Prize

Ning Ping, Cheng Heming, Chai Liyuan, Chen Guanyi, Ji Min, Peng Bing, Wen Shuming, Xu Bingfeng, Yang Yi, Hu Xuewei, Zou Yongsong, Qu Guangfei, Li Ruyan, Zhang Dongdong, Liu Shugen, Zhou Yue, Zhang Qiulin, Guan Qingqing, Zhang Dehua 

 

6. Reform and practice on basic computer education: integrating basic courses with the specialized curriculum, improving the ability in computer science thinking improving the ability in to broadly think in computer science   

 

Prize: Second

Institutes: Northwestern Polytechnical University, Tianjin University   

Accomplishers Awardees or Recipients Prize

Zhang Yanning, Jiang Xuefeng, Du Chenglie, Li Yuren, Deng Lei, Dang Jianwu, Zhang Qingjiang, Yu Zhiwen, Liu Junrui, Wei Ying, Zhang Gang, Zhang Senshe, Cao Guangqian 

 

7. Engineering management teaching system methods aimed at improving the managerial ability of the whole construction development period    

 

Prize: Second

Institutes: Chongqing University, Tianjin University   

Accomplishers Awardees or Recipients Prize

Ren Hong, Wang Xueqing, Yang Yu, Cao Xiaolin, Zhang Shilian, Zhang Shuibo, Pan Xiaoli, Xu Bo, Chen Yuan, Mao Chao, Zeng Deheng 

 

8. Research on teaching quality evaluation system of secondary vocational education

 

Prize: Second

Institutes: Hebei Normal University, Hebei Education Department, Tianjin University   

Accomplishers Awardees or Recipients Prize

Diao Zhejun, Sun Zhihe, Liu Jing, Shao Li, Xie Yongqi, Wang Yumiao, Wang Shibin, Pan Haisheng 

 

9. Research and construction progress of the informationization-based digital textbook of Installation and Debugging of the Hydraulic and Pneumatic System   

 

Prize: Second

Institutes: Shandong Polytechnic, Tianjin University Publishing House   

Accomplishers Awardees or Recipients Prize

Wang Qiumin, Zhao Xiuhua, Xu Xiaodan, Zhang Na, Cui Jianping, Wang Peilin, Zhang Weibin